Cerrahi Uygulamalar

20 yaş diş, 8 numaralı diş, akıl dişi olarak adlandırılan arkın en arkasında bulunan dişlerde, bir çok bireyde farklı sürmesi veya süremeyip kemik içerisinde gömülü kalma durumu ile karşılaşıldığı için diş çekiminin en çok uygulandığı dişlerdir. Normal diş çekimi de cerrahi bir işlemdir ancak gömülü diş çekimi, cerrahi beceri ve deneyim gerektiren bir tedavidir. 20 yaş dişlerinin bulunduğu bölgelerin önemli anatomik oluşumlara(inferior alveoler sinir kanalı gibi..) yakınlığı nedeniyle titizlikle müdahale edilmesi gereken bir lokalizasyona sahiptirler.

Çene kemiği içerisinde çeşitli nedenlerle oluşabilen kist enükleasyonu(kistlerin temizlenmesi), dişlerin kök uçlarında gelişen ve yalnızca kanal tedavisiyle iyileşmesi öngörülemeyen dişlerde kanal tedavisini takiben apikal rezeksiyon(köklerinin bir kısmının kesilerek çıkarılması) tedavisi sık uygulanan cerrahi işlemlerden başlıcalarıdır.

İmplantasyon(implantın çene kemiği içerisine yerleştirilmesi), rezorpsiyon nedeniyle hem genişlik hem boy olarak küçülen çene kemiğine çeşitli cerrahi tekniklerle greft materyal uygulanarak kemik oluşumunun sağlanması, yeterli dikey kemik mesafesi bulunmayan hastalarda üst çene sinüs boşluğundan faydalanarak sinüs yükseltilmesi ve altına greft materyal doldurularak implant cerrahisi için uygun hale dönüştürülmesi(sinüs lifting) de başlıca implant cerrahisi uygulamalarıdır.