Diş Beyazlatma (Bleaching)

Ofis tipi ve ev tipi beyazlatma nedir?

Diş beyazlatma(bleaching) tedavisi, klinikte ve evde olmak üzere iki şekilde uygulanabilmektedir.

✅Ofis tipi beyazlatma ile dişlerin yüzeyine uygulanan beyazlatıcı ajanlar ve led ışık yardımıyla diş renginin 5-6 tona kadar açılması sağlanmaktadır. Yaklaşık 40 dk kadar süren uygulama tek seans uygulanabileceği gibi hedeflenen renk tonu elde edilene kadar başka seanslar ile desteklenebilmektedir.

✅Ev tipi beyazlatmada ise klinikte alınan ölçüler ile üretilen plaklara beyazlatıcı ajanların hasta tarafından düzenli uygulanmasıyla dişlerin beyazlatılmasıdır. Uygulamaya 5-10 gün kadar devam edilir.

✅Ev tipi beyazlatma tedavisi tek başına uygulanabileceği gibi, ofis tipi beyazlatma uygulaması sonrasında da kombine olarak uygulanabilmektedir.

✅Beyazlatma tedavisi sonrası dişlerin beyazlığı zamanla kaybolmaya başlar. Bu süreci, hasta diyeti, çay, kahve tüketimi, oral hijyen alışkanlıkları gibi faktörler hızlandırabilmektedir. Beyazlatma tedavisi 6 ayda bir, beyazlatma kürü ile desteklenirse beyazlık daha kalıcı hale gelecektir.

*Beyazlatma tedavisi sonrasında ilk 1 hafta diş renklenmesine sebep olabilecek yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.

*Tedavi sonrasında beyazlatılan dişlerde 12-24 saat hassasiyet görülebilmektedir, hassasiyet giderici macun ve ağız bakım ürünleri kullanımı tavsiye edilmektedir.