İmplant

İmplant; kaybedilen dişleri protetik olarak yerine koyabilmek amacıyla geliştirilen bir teknolojinin ürünüdür. Diş kökünü taklit eden titanyum parçaların çene kemiği içerisine yerleştirilmesini takiben implantlar üzerine protezler uygulayarak kaybolan dişleri yerine koyabilmekte; hastalarımızın çiğneme, konuşma ve estetik gereksinimlerini karşılayabilmekteyiz.

İmplant sayıları ve yerleştirildiği bölgeler, çene kemiğinin kalitesi, implant cerrahisinin uygulanma titizliği, cerrahinin yapıldığı ortamın sterilizasyonu, hekim tecrübesi, uygulanan implantın markası, implantlar üzerine uygulanan protezin tasarımı ve protez materyalinin kalitesi gibi pek çok parametre implantların başarısını etkileyebilmektedir.

Diş çekimi planlandığında oluşacak boşluk için protez planlaması tedavinin başlangıcında yapılmalıdır. Erken planlamanın bir çok avantajı vardır. Örneğin diş çekimi yapıldığı seansta implantlar yerleştirilebilmektedir. Bu işleme “immediat(anında) implantasyon” adı verilmektedir. Çekim soketi implantın yerleştirilme açısı için rehber oluşturmaktadır ve implant üstüne yapılacak protezle hastanın çekim uygulanan doğal dişini daha iyi taklit edebilmekteyiz.

Yine implant üzerine protez uygulamasıı 3 ay sonra yapılabildiği gibi, bazı vakalarda implant cerrahisinin hemen sonrasında “immediat(anında) yükleme” protokolü uygulanarak da gerçekleştirilebilmektedir. Böylece hastalar dişsiz kalmamakta ve implant yapıldıktan hemen sonra geçici protezlerine kavuşmaktadır

İmplant üstüne sabit protez(kron veya köprü) uygulanabildiği gibi bazı vakalarda aşırı kemik ve yumuşak doku kaybı nedeniyle hibrit protez uygulaması da yapabilmekteyiz. Bazı vakalarda sabit protezle elde edemediğimiz estetik görünüme hibrit protezle daha kolay ulaşabilmekteyiz.

Tam dişsizlik vakalarında bir çok hastanın “damak” olarak tanımladığı implant uygulanmaksızın geleneksel tam protez ya da kısmi hareketli protez uygulayabildiğimiz gibi, gelişen implant teknolojisi sayesinde implant destekli hareketli veya sabit protez uygulama şansına sahip olmaktayız. İmplant cerrahisi ardından osteointegrasyonu(implant-kemik arası kaynaşmayı) beklerken geçirdiğimiz sürede ise geçici protezler uygulayarak hastalarımızı ilk günden itibaren dişsiz bırakmıyor, çiğneme, fonasyon ve estetik gereksinimlerini karşılayabiliyoruz.