Ortodonti

Ortodonti; iskeletsel olarak uygumlu olmayan alt üst çene ilşkisinin veya çene ile ilişkisi doğru olmayan çapraşık dişlerin düzeltilmesidir. Çocuk ya da yetişkin olsun her birey düzgün dişlere sahip olmak ister. Gülümseme sırasında oluşacak estetik bozukluğun yanı sıra eklem bozukluklarının giderilmesi, etkili çiğneme fonksiyonu ve dişlerin temizlenebilirliğinin arttırılması açısından da dişlerin çene kemiği üzerinde düzgün sıralanması önemlidir.

Tırnak yeme, parmak emme gibi alışkanlıklar, infantil yutkunma olarak adlandırılan aktif dil hareketi nedeniyle erken dönemde oluşan dişsel anomaliler; iskeletsel problemlere dönüşmeden çeşitli apareylerle giderilebilmektedir. Bunun yanı sıra genetik geçişle anne ve babadan alınan diş-çene uyumsuzluğu yine “diş teli tedavisi” olarak da bilinen ortodontik tedavilerle düzeltilebilmektedir.

Ortodontik tedaviye gereksinim yaratan problemin iskeletsel veya dişsel nedeni belirlenerek uygun yaşta başlanması gerekmektedir. Prognati, retrognati gibi çenelerin ileri ve geride konumlandığı iskeletsel problemlerin, çocukların büyüme ve gelişim döneminde tedavi edilmesi son derece önemlidir. Çocukluk çağında düzenli diş hekimi kontrollerine gidilmesi bu nedenle önem taşımaktadır. Diş hekiminin ortodontik problemi erken aşamada (10-12 yaş) farkedip, müdahale etmesi adeta kurtarıcıdır. 

Ortodontik tedavi her yaşta yapılabilir ancak yaşın fark yarattığı nokta, dişlerin hareket hızıdır. Yani genç kişilerde tedavi daha hızlı ilerleyebilir. Yaşlılarda yapılan ortodontik tedavinin süresi gençlere göre bir miktar daha uzun olabilir.

Ortodontik tedavinin süresini bir çok parametre etkilemektedir. Hastanın iskeletsel veya dişsel bozukluğunun olması, tedavinin uygulandığı yaş, kemik yapısı, dişlerin konumları, hastanın tedavi süresince göstereceği kooperasyon(uyum) tedavi süresini değiştiren başlıca etkenlerdir. Ortalama 6 ay ile 2 yıl arasında sürmektedir tedavi bitiminde ise idame tedavi ile ortodonti hastalarının takibine devam edilmektedir.

Ortodontik tedaviler metal braketler uygulanarak yapılabileceği gibi porselen braketlerle de gerçekleştirilebilmektedir. Estetik kaygı nedeniyle bir dönem lingual braketler(dil tarafına uygulanan) ile tedaviler yapılmaktaydı ancak günümüzde invisalign tedavisi adı verilen şeffaf plak uygulamaları ile estetik problem yaratmadan ortodontik tedaviler gerçekleştirilebilmektedir. İnvisalign tedavi her ortodonti hastası için uygun bir tedavi şekli olmamaktadır ancak uygulamanın endikasyonu olan hastalarda 2 ay ile 2 yıl arasında süreç değişebilmektedir.